Česká republika nabízí mimořádně rozmanitou krajinu pro všechny milovníky pěší turistiky. Od hlubokých lesů a dramatických skalních měst přes romantická údolí řek až po majestátní horské hřebeny - český turista má z čeho vybírat. V tomto článku vám představíme pět nejkrásnějších turistických tras, které reprezentují různé typy krajiny a nabízejí nezapomenutelné zážitky pro začátečníky i zkušené turisty.
1. Pravčická brána a Gabrielina stezka (České Švýcarsko)
Obtížnost: Střední
Délka: 16 km (okruh)
Čas: 6-7 hodin
Převýšení: 450 m
Národní park České Švýcarsko je domovem největšího přírodního skalního oblouku v Evropě - Pravčické brány. Tato impozantní pískovcová formace je centrem jedné z nejkrásnějších turistických tras v České republice.
Popis trasy
Trasa začíná v malebné obci Hřensko, odkud se vydáte po červené turistické značce směrem k Pravčické bráně. Cesta vede příjemným lesem s postupným stoupáním. Po přibližně 3 kilometrech dorazíte k samotné Pravčické bráně, která se tyčí do výšky 16 metrů a je široká 26,5 metru. V blízkosti brány se nachází historický zámeček Sokolí hnízdo, kde můžete navštívit malé muzeum nebo si odpočinout v restauraci.
Od Pravčické brány pokračujte po Gabrielině stezce, která je vytesaná ve skalách a nabízí dechberoucí výhledy do hlubokých roklí a na okolní pískovcové útvary. Stezka vás zavede do Divoké soutěsky, kudy protéká říčka Kamenice. Tady můžete absolvovat krátkou projížďku na lodičkách s místním převozníkem, který vás proveze nejužšími částmi soutěsky.
Z Divoké soutěsky se vydáte zpět do Hřenska, čímž uzavřete celý okruh.
Kdy navštívit
Nejlepší doba pro návštěvu je pozdní jaro (květen-červen) nebo časný podzim (září-říjen), kdy není příliš horko a lesy hrají nádhernými barvami. Vyhněte se letním víkendům, kdy je oblast velmi přeplněná turisty.
Praktické informace
- Vstup do areálu Pravčické brány je zpoplatněn (cca 100 Kč)
- Projížďka na lodičkách v soutěskách stojí asi 120 Kč
- V Hřensku je dostatek parkovacích míst (placených)
- Oblast je dostupná i veřejnou dopravou - autobusem z Děčína
2. Hřebenová trasa v Krkonoších (Špindlerův Mlýn - Sněžka - Pec pod Sněžkou)
Obtížnost: Vysoká
Délka: 24 km
Čas: 8-10 hodin (možno rozdělit na dva dny)
Převýšení: 1200 m
Hlavní hřeben Krkonoš nabízí jednu z nejkrásnějších vysokohorských túr v České republice. Trasa vede přes nejvyšší horu ČR - Sněžku (1603 m n.m.) a poskytuje úchvatné panoramatické výhledy do českého i polského vnitrozemí.
Popis trasy
Túra začíná ve Špindlerově Mlýně, odkud můžete využít lanovku na Pláně, abyste ušetřili síly na náročnější části trasy. Z Plání se vydáte po modré turistické značce směrem k Labské boudě a dále pokračujete po červené hřebenovce. Cesta vede přes Vysoké Kolo (1509 m n.m.), kolem Sněžných jam na polské straně a přes Luční horu (1555 m n.m.) až na Sněžku.
Na Sněžce si můžete odpočinout a občerstvit se v Poštovně nebo v polské chatě. Poté sestoupíte po červené značce směrem k Peci pod Sněžkou. Pokud byste chtěli trasu zkrátit, můžete ze Sněžky využít lanovku.
Tato trasa prochází nejcennějšími partiemi národního parku Krkonoše, včetně arkto-alpínské tundry, která je unikátním ekosystémem v rámci střední Evropy.
Kdy navštívit
Ideální doba pro tuto túru je od června do září. Počítejte ale s typickým horským počasím, které se může rychle měnit. V zimě je trasa vhodná pouze pro zkušené turisty s odpovídajícím vybavením.
Praktické informace
- Nezapomeňte na dostatek vody a jídla - možnosti občerstvení jsou omezené (hlavní horské chaty)
- Dodržujte pravidla národního parku - choďte pouze po vyznačených cestách
- Zkontrolujte si předpověď počasí - bouřky v horách mohou být nebezpečné
- Noste s sebou mapu a nabitý telefon
3. Macocha a Punkevní jeskyně (Moravský kras)
Obtížnost: Nízká až střední
Délka: 10 km (okruh)
Čas: 4-5 hodin
Převýšení: 250 m
Moravský kras patří k nejkrásnějším krasovým oblastem ve střední Evropě. Nejatraktivnější trasa vede kolem propasti Macocha a zahrnuje návštěvu Punkevních jeskyní s podzemní říčkou Punkvou.
Popis trasy
Trasa začíná ve Skalním mlýně, odkud se vydáte po zelené turistické značce směrem k dolnímu můstku propasti Macocha. Cestou projdete krásným údolím říčky Punkvy. Na dolním můstku můžete obdivovat úchvatnou propast Macocha, která je se svou hloubkou 138,5 metru nejhlubší propastí svého druhu ve střední Evropě.
Odtud pokračujete po naučné stezce k hornímu můstku, kde se vám naskytne ještě působivější pohled do propasti shora. Z horního můstku se vydáte po červené značce k chatě Macocha, odkud vede trasa lesem zpět do Skalního mlýna.
Ve Skalním mlýně si můžete prohlédku doplnit o návštěvu Punkevních jeskyní, které nabízejí jak suchou část s krápníkovou výzdobou, tak plavbu na lodičkách po podzemní říčce Punkvě.
Kdy navštívit
Trasa je přístupná celoročně, ale nejkrásnější je na jaře (duben-červen), kdy je v lesích svěží zeleň a dostatek vody v potocích a jeskyních. Podzim nabízí krásné barevné scenérie.
Praktické informace
- Na návštěvu Punkevních jeskyní je nutná rezervace předem, zejména v letní sezóně
- Vstupné do jeskyní je přibližně 250 Kč
- Oblast je dobře dostupná veřejnou dopravou z Blanska nebo Brna
- Pro návštěvu jeskyní je vhodné teplejší oblečení (stálá teplota kolem 8°C)
4. Okruh Českým rájem (Prachovské skály - Trosky)
Obtížnost: Střední
Délka: 18 km
Čas: 6-7 hodin
Převýšení: 400 m
Český ráj je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí v České republice a nabízí úchvatnou kombinaci pískovcových skalních měst, romantických hradů a zámků, rybníků a malebných vesniček.
Popis trasy
Okruh začíná u vstupu do Prachovských skal, které jsou jedním z nejkrásnějších skalních měst v Česku. Projdete systémem skalních chodeb, průchodů a vyhlídek, které nabízejí fascinující pohledy na pískovcové věže a okolní krajinu.
Z Prachovských skal pokračujete po zelené turistické značce přes obec Jinolice, kde se můžete v letních měsících osvěžit na místních rybnících. Dále trasa vede k tajemnému hradu Trosky, jehož charakteristické dvojvěží "Baba" a "Panna" tvoří dominantu celého Českého ráje.
Z Trosek se vracíte po červené značce přes malebnou vesničku Troskovice a zámek Hrubá Skála, kolem kterého se nachází další pozoruhodné skalní město. Celý okruh uzavřete návratem k Prachovským skalám.
Kdy navštívit
Trasa je nejkrásnější v pozdním jaru a časném podzimu, kdy není přílišné horko a krajina hraje živými barvami. V létě počítejte s větším množstvím turistů, zejména v Prachovských skalách.
Praktické informace
- Vstup do Prachovských skal je zpoplatněn (cca 100 Kč)
- Vstupné na hrad Trosky stojí přibližně 150 Kč
- V oblasti je dostatek možností občerstvení
- Z Jičína nebo Turnova jezdí do oblasti turistické autobusy
5. Údolí Berounky (Z Berouna do Karlštejna)
Obtížnost: Nízká
Délka: 12 km
Čas: 3-4 hodiny
Převýšení: 150 m
Romantické údolí řeky Berounky, lemované vápencovými skalami a hustými lesy, je ideální trasou pro nenáročnou turistiku nedaleko Prahy. Cesta vede z královského města Beroun k majestátnímu hradu Karlštejn.
Popis trasy
Trasa začíná v Berouně, odkud se vydáte po červené turistické značce podél řeky Berounky směrem k Srbsku. Cesta vede malebným údolím s výhledy na řeku a okolní vápencové skály. Projdete kolem Tetínských skal, které jsou spojeny s legendou o svaté Ludmile.
Za obcí Srbsko se dostanete do nejkrásnější části trasy - do národní přírodní rezervace Koda, která je domovem vzácných rostlin a živočichů. Odtud už je to jen kousek do obce Karlštejn, nad kterou se majestátně tyčí stejnojmenný gotický hrad, založený císařem Karlem IV. v roce 1348.
Trasu můžete zakončit prohlídkou hradu Karlštejn, který patří k nejnavštěvovanějším památkám v České republice. Zpět do Berouna nebo do Prahy se můžete pohodlně vrátit vlakem.
Kdy navštívit
Trasa je příjemná po celý rok, ale nejkrásnější je na jaře a na podzim. V létě oceníte možnost osvěžení v řece Berounce.
Praktické informace
- Oblast je výborně dostupná vlakem z Prahy (linka S7)
- Pro návštěvu hradu Karlštejn je v hlavní sezóně vhodná rezervace předem
- V obcích podél trasy je dostatek restaurací a občerstvení
- Trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi
Tipy pro bezpečnou turistiku
Vybavení
I na nenáročných trasách byste měli mít s sebou základní vybavení:
- Kvalitní turistickou obuv s dobrou podrážkou
- Oblečení odpovídající počasí a délce túry
- Dostatek vody (minimálně 1,5-2 litry na osobu na den)
- Svačinu a energeticky bohaté potraviny
- Mapu nebo mobilní aplikaci s offline mapami
- Nabitý mobilní telefon
- Základní lékárničku
- Pokrývku hlavy a sluneční brýle v létě
Plánování
Před vyrazením na túru:
- Zkontrolujte předpověď počasí
- Informujte blízké o vaší plánované trase a očekávaném návratu
- Realisticky odhadněte své síly a zkušenosti
- Nastudujte si informace o oblasti, kterou hodláte navštívit
Na cestě
- Dodržujte turistické značení a pravidla chráněných území
- Přizpůsobte tempo nejslabšímu členovi skupiny
- Dělejte pravidelné přestávky na odpočinek a občerstvení
- Nenechávejte po sobě odpadky
- Respektujte přírodu a ostatní turisty
Závěr
Česká republika je doslova rájem pro pěší turistiku. Na relativně malém území nabízí neuvěřitelnou rozmanitost krajin, přírodních úkazů a kulturních památek. Ať už preferujete nenáročné procházky údolími řek, túry pískovcovými skalními městy nebo náročnější horské výstupy, vždy najdete trasu, která uspokojí vaše představy.
Výše uvedených pět tras představuje jen malou ochutnávku z bohaté nabídky turistických možností. Každá z tras má své jedinečné kouzlo a nabízí nezapomenutelný zážitek z české krajiny. Stačí si obout pevné boty, sbalit batoh a vyrazit objevovat krásy naší vlasti!